Śladami starożytnych Rzymian

Rzymianie przez 400 lat władali obszarem, odpowiadającym części Dolnej Austrii na południe od Dunaju, pozostawiając po sobie liczne ślady.

Ze względu na swoje strategiczne położenie terytorium odpowiadające południowej części dzisiejszej Dolnej Austrii było dla Rzymian szczególnie ważne. Śladami ich panowania – od niewielkiego obozu wojskowego do Carnuntum, stolicy prowincji, – można się udać w arcyciekawą podróż w czasie.

W 15 r. p.n.e. cesarz Oktawian August wysłał armię na teren Przedalpia, aby stworzyć na Dunaju bezpieczną granicę – limes danubius – między Cesarstwem Rzymskim a plemionami germańskimi. Teren dzisiejszej Dolnej Austrii leżący na południe od Dunaju należał częściowo do prowincji Noricum (zachodnia część), a częściowo do prowincji Górna Panonia (wschodnia część). Wzdłuż Dunaju wzniesiono łańcuch warownych obozów rzymskich (castra), które później stały się zalążkiem miejscowości. Podczas żeglugi w dół rzeki mijało się obozy w Adjuvense (obecnie Wallsee), Arelape (obecnie Pöchlarn), Favianis (obecnie Mautern), Augustiana (obecnie Traismauer), Comagenis (obecnie Tulln), Cannabiaca (obecnie Zeiselmauer), Vindobona (obecnie Wiedeń), Ala Nova (obecnie Schwechat) i Carnuntum. W głębi lądu powstawały nie tylko ośrodki administracyjne takie jak Aelium Cetium (obecnie St. Pölten), lecz również kurorty, takie jak Aquae (obecnie Baden). 

Carnuntum – metropolia nad Dunajem

Najważniejszą rzymską osadą na terenie obecnej Dolnej Austrii było  Carnuntum. Obóz wojskowy założony w 6. roku n.e. na skrzyżowaniu  szlaku bursztynowego i drogi granicznej limes, stał się ważnym rzymskim ośrodkiem strategicznym, administracyjnym i handlowym nad Dunajem, a od 103 r. n. e. pełnił nawet funkcję stolicy prowincji Górna Panonia. W różnych okresach aż siedmiu rzymskich cesarzy odwiedziło Carnuntum, a nawet w nim mieszkało. Największy rozkwit miasta przypada na III i IV wiek naszej ery. Wskutek rozpadu Cesarstwa Rzymskiego w V wieku mieszkańcy opuścili mury Carnuntum, przenosząc się na inne tereny. Obecnie Carnuntum jest atrakcją archeologiczną – w całej Europie nie ma rzymskiej osady tej wielkości, która nie byłaby pogrzebana pod współczesną miejską zabudową. Carnuntum jest największym stanowiskiem archeologicznym w Austrii, słynnym z rzetelnych rekonstrukcji opartych na metodach archeologii eksperymentalnej.

Rzymskie ślady 

O obecności Rzymian świadczą w Austrii również inne miejsca poza samym Carnuntum. Na terenach ówczesnych obozów wojskowych wzdłuż drogi granicznej zachowały się do naszych czasów pozostałości murów budowli obronnych. Ekspozycje muzeów w Wallsee, Mautern  i Tulln, specjalizujących się w czasach rzymskich,  obrazują życie codzienne legionistów i cywilnych mieszkańców rzymskich osad, posługując się lokalnymi znaleziskami. Również w Pöchlarn, Traismauer i Zwentendorf miejscowe muzea zajmują się obecnością Rzymian w Dolnej Austrii, a  Stadtmuseum w St. Pölten prezentuje okres rzymski wystawiając eksponaty, których w ostatnich latach w tym mieście znaleziono szczególnie dużo.