Skansen w Niedersulz
Historia skansenu we wsi Niedersulz w regionie Weinviertel to zarazem historia sukcesu, którego fundamentem jest wielka kolekcjonerska pasja.
Urodzony we wsi Niedersulz Josef Geissler od dzieciństwa zbierał obiekty sakralne i przedmioty związane z życiem wiejskim regionu Weinviertel. Obecnie założony przez niego skansen, zwany „Muzealną Wioską” stał się popularnym celem wycieczek, znanym daleko poza granicami Dolnej Austrii, a przy tym świadectwem historii tego regionu.
Początki wielkiej pasji
Josef Geissler, syn rolnika, urodzony w 1949 roku w Niedersulz, od dzieciństwa zbierał – jak mówiono – „stare rupiecie“. Religijność i zamiłowanie do staroci zdecydowały o wyborze drogi zawodowej – ukończył naukę zawodu malarza kościelnego i pracował przy odnawianiu wielu kościołów w Dolnej Austrii. Nie ucierpiała na tym jego pasja kolekcjonerska. W 1977 roku Geissler w budynku byłej szkoły podstawowej w Niedersulz założył wiejskie muzeum regionu Weinviertel i po raz pierwszy zaprezentował swoje skarby. Gdy bogate zbiory etnograficzne przestały się tam mieścić, kolekcjoner otrzymał od gminy Sulz pięć hektarów łąk, ciągnących się wzdłuż potoku Sulzbach, gdzie w trakcie następnych lat powstał skansen Niedersulz.
(Od)tworzenie historycznej wsi
Od listopada 1979 roku nieprzerwanie trwają prace nad przenoszeniem obiektów i odtworzeniem ideału typowej wsi regionu Weinviertel z przełomu XIX i XX wieku – chat, warsztatów, stodół, kapliczek, karczmy i szkoły, a nawet całej uliczki piwnicznej z winoteką. W starannie zrekonstruowanych budynkach organizowane są wystawy tematyczne, ukazujące budownictwo z gliny, obyczaje chłopskie, wiejskie życie codzienne itp. Znawcy kultury wiejskiej opowiadają o starych technikach rzemieślniczych i życiu prostych rzemieślników – kowali, szewców, kołodziejów – bytujących często w ciężkich warunkach. Odtworzono również ówczesne ogrody, zakładając na nowo ogródek ziołowy, warzywniak i ogródek szkolny. Na terenie muzealnej wioski rośnie już ponad 600 drzewek owocowych reprezentujących około 400 gatunków, a przede wszystkim starych, regionalnych odmian jabłek i gruszek, których w okresie zbiorów można również skosztować. Od roku 2011 Josef Geissler jest na emeryturze i w dalszym ciągu zajmuje się dziełem swojego życia – obecnie czuwa nad odnawianiem plebanii w Niedersulz, mieszczącej jego bogate zbiory sakralne.