Muzeum Egona Schielego w Tulln
W specjalnie urządzonym skarbcu można zobaczyć oryginalne dzieła artysty. Z zastosowaniem komputerowej technologii rzeczywistości rozszerzonej oglądamy na żywo sceny z życia Egona Schielego, słuchając przy tym nagrań wypowiedzi jego współczesnych.
Kiedy w 1918 roku w wieku jedynie 28 lat zmarł na hiszpankę Egon Schiele – jeden z najważniejszych prekursorów i przedstawicieli wiedeńskiego modernizmu – uchodził on już w oczach wielu znawców za najważniejszego austriackiego artystę swoich czasów. W 130. rocznicę urodzin malarza, przypadającą na dzień 12 czerwca 2020 roku, w Skarbcu Muzeum Egona Schielego w naddunajskim mieście Tulln, będzie można obejrzeć kilkanaście oryginalnych dzieł z okresu jego studiów w wiedeńskiej Akademii Sztuk Pięknych (1906–1909).
Dzieciństwo w Tulln
„Wbrew woli Leopolda Czihaczka, opiekuna prawnego chłopca, matka Egona Schielego wywalczyła przyjęcie szesnastolatka do Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu. Na uczelni poznano się wprawdzie na jego talencie, lecz kształcono zgodnie z konserwatywnymi zasadami. To, że Schiele nie mógł czuć się tu zrozumianym i postrzegał się jako przywódca nowego ruchu artystycznego, pasuje do obrazu zbuntowanego i wybitnie zdolnego młodzieńca, który wywrze istotny wpływ na sztukę modernistyczną.” – pisze Christian Bauer, uznany ekspert i kurator jubileuszowej wystawy Schielego.
Okres studiów w Akademii
„W związku ze 130. rocznicą urodzin malarza zajmujemy się dokładniej jego twórczością w okresie trzech wczesnych lat rozwoju artystycznego – od chłopca, uznawanego w rodzinie za cudowne dziecko, poprzez lata nauki na uczelni aż do uniezależnienia się i zerwania ze środowiskiem akademickim. Opowiadamy tę historię w miejscu, w którym rozpoczął swoje życie i karierę artystyczną, szkicując pociągi z dachu dworca w Tulln” – ciągnie dalej Christian Bauer. Obok skarbca z oryginalnymi dziełami malarza również w tym roku sześć audiowizualnych przystanków zaprasza na podróż w miejsca ważne w życiu Schielego – do Tulln, Klosterneuburga, Neulengbach, Krems, Mühling oraz do Wiednia z czasów jego studiów. Z oryginalnych nagrań usłyszymy głosy jego sióstr: Melanie i Gerti Schiele oraz szwagierki Adele Harms, przybliżające czasy i świat tego wyjątkowego artysty. Są to fragmenty wywiadów, które przeprowadziła jeszcze w swoich studenckich czasach w latach sześćdziesiątych Alessandra Comini, zasłużona badaczka twórczości Schielego.