Mistrz u wód
Ludwig van Beethoven – słynny kompozytor odnosił swe artystyczne sukcesy w Wiedniu, natomiast wypoczywał w Dolnej Austrii.
Życie Ludwiga van Beethovena obfitowało w sukcesy ale i w cierpienie. W Baden i w Mödling wybitny wirtuoz i kompozytor, zaliczany obok Haydna i Mozarta do klasyków wiedeńskich, spędził wiele szczęśliwych dni.
Ludwig van Beethoven urodził się w 1770 roku w Bonn w rodzinie muzyków. Ojciec pragnął zrobić z utalentowanego chłopca drugiego Mozarta, tak więc Ludwig zaczął koncertować już w wieku siedmiu lat. W roku 1792, kilka lat po śmierci matki, skorzystał z zaproszenia Josepha Haydna i udał się do Wiednia, gdzie pozostał do końca życia. W stolicy naddunajskiej odniósł wielki sukces jako pianista i kompozytor, mimo że od roku 1802 cierpiał na postępującą głuchotę i związaną z tym depresję. W roku 1815 dał swój ostatni koncert, w roku 1818 ogłuchł całkowicie, lecz nadal komponował. W roku 1827 zmarł w wieku 57 lat na marskość wątroby.
Wiedeńska klasyka i jej kompozytorzy
Ludwig van Beethoven uważany jest za kompozytora dojrzałej wiedeńskiej muzyki klasycznej i prekursora romantyzmu. Jego symfonie, sonaty na fortepian i kwartety smyczkowe wywarły wielki wpływ na historię muzyki. Współcześni zdawali sobie sprawę z wielkiego talentu Beethovena. Pobierał naukę u Mozarta i Haydna, cieszył się sławą i dobrą sytuacją materialną jak na artystę owych czasów. Zyskał licznych mecenasów, również wśród arystokracji, co było wówczas niezwykłe, gdyż kompozytor uchodził za człowieka trudnego w obejściu, a ponadto wyprowadził muzykę z dworów książęcych i arystokratycznych pałaców do sal koncertowych, czyniąc ją dostępną również dla mieszczan.
Beethoven w Dolnej Austrii
Od 1804 roku Beethoven latem często wyjeżdżał pod Wiedeń, przeważnie do uzdrowisk leżących na południe od stolicy. W Baden, gdzie kompozytor gościł aż 15 razy, powstały duże fragmenty IX symfonii. W Mödling, gdzie w latach 1818-1820 spędzał lato, skomponował słynną sonatę fortepianową nr 29 (Hammerklavier-Sonate) i pracował nad swoją Missa solemnis. W obu miastach muzea, znajdujące się w domach, w których niegdyś mieszkał Beethoven, upamiętniają pobyty słynnego kuracjusza. W Baden Dom Beethovena znajduje się przy Rathausgasse 10, a w Mödling – w Hafnerhaus przy Hauptstraße 79.