Wino, sztuka i morele – Krems an der Donau
Krems – miasto kultury – pokazuje się od najlepszej strony. Inspiruje duszę, rozpieszcza oczy i podniebienie, zachęca do pełnego relaksu dla ducha i ciała.
Samotnie, we dwójkę lub z wycieczką zbiorową – piąte co do wielkości miasto Dolnej Austrii jest warte odwiedzenia. Szlaki wędrowne na łonie natury, interesujące życie artystyczne i wiele przytulnych winiarni to przekonujące argumenty do powtórzenia wizyty.
Delicje kulturalne i delektowanie się kulturą nad Dunajem
Każdego roku Krems ma do zaproponowania wiele wybitnych imprez kulturalnych. Festiwal muzyki światowej Glatt & Verkehrt oraz legendarny Donaufestival z orygialnym programem muzycznym i widowiskowym wprowadzają otwartą, światową atmosferę. Poruszającego programu można oczekiwać w tygodniach przed Wielkanocą na festiwalu Imago Dei, a festiwal gastronomiczno-kulturalny Alles Marille od lat jest żelaznym punktem programu dla szerokiej publiczności. Nawet jeżeli w Krems akurat nie odbywa się żadna impreza, można wiele zobaczyć. Wzdłuż artystycznej mili w tym mieści osiedliło się ponad 20 instytucji kulturalnych, choćby dolnoaustriacka Galeria Krajowa która wznowiła swoją działalność w 2019 roku, Hala Sztuki, w której odbywają się okresowe wystawy współczesnych artystów oraz jedyne w swoim rodzaju Muzeum Karykatury, które bawi, a jednocześnie zmusza do refleksji. Nadszedł czas, aby bliżej poznać ten dolnoaustriacki ośrodek kultury!
Rozkosze podniebienia na starówce
Z Wiednia do Krems dotrzemy pociągiem linii im. Franciszka Józefa po około godzinie. Przez zachowaną bramę Steiner Tor, będącą symbolem miasta, wchodzimy na starówkę, podążając strefą pieszą wzdłuż głównej ulicy Obere Landstraße, która doprowadzi nas do fontanny Simandlbrunnen. Kamienny mąż, błagający na klęczkach swoją połowicę jest symbolem wszystkich pantoflarzy, zwanych Simandln. Nazwa ma jakoby pochodzić od nieszczęsnego Simona Handla, którego żona była niezłą sekutnicą. Mamy nadzieję, że wśród uczestników wycieczki panuje równouprawnienie i że wszyscy jednogłośnie zdecydują się na obejrzenie gotyckiego pałacu miejskiego Gozzoburg, gdzie od niedawna mieści się też nowoczesna restauracja Gozzo by Late. Z tarasu rozpościera się przepiękny widok na dachy starego miasta.
Spacerem przez Krems i Stein
Café-Konditorei Hagmann jest znana ze wspaniałych lodów oraz ciast i deserów z morelami. Odzyskawszy siły warto udać się na bezpłatne oprowadzanie po mieście, a właściwie po miastach, bo zajdziemy też do historycznej części Stein, miasteczka zrośniętego z Krems. Można też poczekać do wieczora i udać się na emocjonującą ekspedycję pod przewodnictwem strażnika nocnego. Po zakupieniu w Shop der Volkskultur kilku oryginalnych pamiątek, zajmijmy się bliżej winem produkowanym w okolicach Krems. W winotece Weinerlebniswelt Sandgrube 13 wein.sinn znajdziemy odpowiedzi na wszystkie nasze pytania! Tutejsi producenci wina chętnie wpadają do Weinstein Bar, gdzie nawet karta win z charakterystyczną ludową kratką odwołuje się do tradycji regionu.
Światowe dziedzictwo kulturowe z nutką luksusu
Kto pragnie przenocować w Krems, ma duży kłopot z wyborem. Czy zdecydować się na hotel Steigenberger z certyfikowaną organiczną kuchnią i olbrzymim luksusowym obszarem spa, czy może lepiej przenocować w gospodarstwie winnym Weingut Hutter utrzymanym w szlachetnym stylu wiejskiej rezydencji z odkrytym basenem pływackim w winnicy? Do obu tych miejsc można również wpaść tylko po to, aby coś zjeść i delektować się przepięknymi widokami. Smaczne jedzenie oczekuje nas również w gospodzie Gasthaus Jell, gdzie w 100-letniej sali z drewna limby serwowane są klasyczne potrawy w twórczej interpretacji. A jeżeli już jesteśmy przy tradycji, spuściźnie i wieku – pierwszy etap szlaku światowego dziedzictwa, łączącego najpiękniejszymi trasami wędrownymi 13 gmin doliny Wachau, uznanej przez UNESCO za obiekt światowego dziedzictwa kultury, prowadzi z Krems do Dürnstein. Przygotuj się na niezapomniane wrażenia. Nie wszystko zapamiętasz, ale przecież na pewno tu powrócisz!