Wehrkirchendokumentation Edlitz
Kościół, Muzeum
Opis
Wspólna przeszłość Bucklige Welt na nowo odkryta
Bucklige Welt jako zamknięty warowny krajobraz kościelny jest niemal unikatem w Europie. Tak duża sieć dobrze zachowanych kościołów warownych znajduje się tylko w niewielu innych krainach - takich jak Transylwania, Karniola czy Francja - i te kościoły opowiadają dziś ekscytującą historię regionu. Właściwie zachowane tylko dlatego, że region był zbyt biedny, aby zmodernizować kościoły po zakończeniu oblężeń, kościoły oferują dziś wielki skarb kulturowy, którego ich mieszkańcy często nie są już nawet świadomi.
Schronienie ratujące życie
Zamki warowne były zwykle uważane za pierwszy wybór przy poszukiwaniu schronienia, ale zamki były nieliczne. Kościoły natomiast znajdowały się w każdej wsi i również oferowały grube (a przede wszystkim nie do spalenia) kamienne mury jako obronę i dużo miejsca. Obfita ilość miejsca była ważna, ponieważ nie tylko ludzie szukali tu schronienia przed atakami, ale także chowano tu bydło oraz zboże i zapasy. Z jednej strony służyło to oczywiście zapewnieniu sobie bytu, ale z drugiej strony pomagało też w wygłodzeniu wrogów. W kościele warownym w Lichtenegg zbudowali nawet własny piec do pieczenia.
Elementy wzmocnione
To, co dziś jeszcze widnieje na murach kościoła, w tamtych czasach było niezwykle istotne. Zdobycze, w których strzelano strzałami, łukami i kamieniami do rzucania, oraz żeliwne wykusze, w których wylewano na wrogów smołę i gorącą wodę, zapewniały przetrwanie parafianom. Dziś wybudowane wówczas stodoły jazów są często domem dla dużej liczby nietoperzy.
Dokumentacja kościoła jazowego pokazuje w niedawno zmodernizowany sposób niezwykle ważną rolę, jaką kościoły odgrywały dla ludzi i gdzie do dziś na żywo można odkryć tajemnicze bitwy i najbardziej ekscytujące elementy obronne.
Transport publiczny
Z Wiednia lub Grazu do głównego dworca kolejowego w Wr. Neustadt. Stamtąd kolejką Aspangbahn do stacji Edlitz-Grimmenstein, a następnie autobusem regionalnym do stacji Edlitz/Ortsmitte. Warowna dokumentacja kościelna oddalona jest o ok. 100 m.